Бънджи скокове Проходна
Пещера проходна е много подходяща за начинаещи – височината не е голяма, окачването е за краката или гърба, като са възможни и тандемни скокове.
- Тип: Пещера
- Точка на скачане – 42м
- Разстояние от София/Пловдив – 111/239км
- Цена — 70лв
Кога мога да скоча?
Скокове от пещера Проходна 2024:
Скоковете се провеждат от 11:00 до 16:00, на определени дати и само с предварително записване.
- Февруари: 17
- Март: 03, 23
- Април: 06, 20, 21
- Май: 05, 18, 19
- Юни: 01, 02, 09, 22, 23
- Юли: 07, 26 (след 14 часа), 27, 28, 29 (сутрин до 12 часа)
- Август: 09 (след 14 часа), 10, 11, 31
- Септември: 01, 14, 15
- Октомври: 19, 20
- Ноември: 02, 16, 17, 30
- Декември: 01, 08, 15, 22, 26
Условия
- Окачването е на гърба или за краката.
- Възможен е тандемен скок
Ако имате желание и достатъчно кураж да скочите с бънджи в пещера – заповядайте! Ние ще бъдем там и ще ви чакаме!
РЕЗЕРВИРАЙ СКОК СЕГА!
Попълваш формата
Потвърждаваме по e-mail
Идваш и скачаш
- 12 месеца валидност
- 14 дни право на връщане
- Купи сега, избери дата после
- Плати по банка, по куриер или с карта
- Вземи безплатен подаръчен ваучер:
Submit your review | |
Едно забавно и незабравимо преживяване! Екипът е пълен с професионалисти и отзивчиви хора! Изключително благодаря за прекрасното преживяване! Препоръчвам с две ръце на хора , които желаят едно ново и незабравимо преживяване!
Това беше изживяването, до което винаги ме е било страх да се доближа. Искрено благодаря на момчетата, които се погрижиха за мен и бяха супер готини през цялото време! Ако като мен ще пробвате скоковете за пръв път, това са вашето място и вашите хора!
Много адреналин и незабравими емоции! Страхотни сте!
Пещерата Проходна, намираща се в Община Луковит, близо до град Карлуково, е с дължина 365 м и затова е известна като най-дългия тунел-пещера в България. Височината на входовете на Проходна достига 56 м. Общата й площ е 1,5 хектара. Дневната светлина прониква в пещерата през два отвора, наричани „Очите на бога”, образувани при просмукването на водата през тавана. Проходна е част от Карлуковския карстов комплекс и функционира като място за посещения от 1962 г., когато е официално обявена за природна забележителност. Мястото се смята за едно от най-красивите и интересни места за бънджи скокове в света.
Как да стигнем до пещерата Проходна?
От София
Маршрутът от София до пещерата Проходна минава през Хемус до Луковит, където трябва да отбиете по пътя за Карлуково. Пътят Луковит – Карлуково минава точно над пещерата.
От Пловдив
Май-лесно ще стигнете от Пловдив до пещерата Проходна като тръгнете по магистрала Тракия до София, където на околовръстното да се прекачите на магистрала Хемус. 100 км след това ще стигнете до Луковит, където да отбиете по пътя за Карлуково. Пътят Пловдив – пещерата Проходна е едната посока ще ви отнеме близо два часа и половина.
Повече за пещерата Проходна и околността
Районът на Луковит, в който се намира пещерата Проходна, е район с древна история и множество находки от времената на траките. Първите заселници в района са живели 2-3 хиляди години пр.н.е. След тях районът бил населяван от траки, а след това от римляни и българи. Тук са намерени няколко тракийски сребърни съкровища. Те показват, че местните тракийски династии са били изключително заможни. Луковитското съкровище, включващо сребърни тракийски предмети, открито през 1953 г., се намира в Националния исторически музей.
През 1953 бил открит керамичен съд, в който били поставени съдове, елементи от конски амуниции и множество други предмети. Предполага се, че предметите, сребърни и сребърни с позлата, са принадлежали на знатен местен тракиец и били заровени в първата половина на III в. пр.н.е. Самият град бил основан в 15 век, като село Горни Луковит.
През периода на османското владичество в землището на Луковит се заселили преселници, бягащи от кърджалиите. Историята на района е свързана и с легенди за извора на реката до село Златна Панега, втори по големина след Девненските извори, който бил известен с целебните си свойства и привличал множество болни хора, стремящи се към излекуване. На брега на извора бил съграден храм-светилище в чест на бог Асклепий, древногръцкия бог на медицината. Реката била наречена на дъщеря му Панака, а името се променило до днешни дни в Панега.
Пещерата Проходна е служила като снимачна площадка за сцени от няколко филма, един от които е българският „Време разделно”. Тя е известна и като една от малкото пещери подходящи за бънджи скокове. Село Карлуково е с древна история, но е богато и на природни забележителности. Районът на селото предлага всякакви карстови форми, включително и карстовото блато Лилов вир. Карлуковският карстов комплекс е част от Натура 2000. Комплексът, заедно с парка „Панега”, намиращ се в района на Луковит, е известен като геопарк Искър-Панега.
Националният пещерен дом „Петър Трантеев” е построен на скала, извисяваща се над р. Искър. Град Луковит е разположен в район, в който Дунавската равнина преминава в Предбалкана. Тук протичат три реки: Искър, Вит и Златна Панега. Каньонът на Златна Панега е особено живописен. Друга забележителност е циркусът в местността Котлен с уникалните скални фигури: Делвата, Корабът Радецки и др. Интересни са параклисите при входовете на пещери в района, обитавани в миналото от монаси отшелници. Панежката Темна дупка край гара Лакатник, с площ един хектар, е все още неизследван район. Тя обхваща две основни галерии и множество напречни и е на няколко етажа. Първият етаж, по който протича подземна река, все още е неизследван.